Liečivá a prípravky, ktoré sú pre našich miláčikov nebezpečné

10.02.2013 23:42

 

V tomto chrípkovom čase sa mnohí z nás zásobujeme najrozličnejšími liekmi, ktoré nám majú pomôcť prekonať toto nepríjemné obdobie. Ak práve neležíme a neliečime sa doma, nosíme tie najrozličnejšie liečebné preparáty vo svojich kabelkách a aktovkách. Niečo proti migréne, proti bolesti zubov, niečo proti spomínanej chrípke, antikoncepciu, niečo na upokojenie, niečo na lepšie trávenie... Škála je naozaj veľmi rozmanitá a stačí naozaj drobná nepozornosť, návšteva, ktorá si u nás pootvorenú tašku na zem iba na chvíľku odloží a jedna zvedavá mačička, ktorá si príde preštudovať jej obsah, poovoniavať nové pachy a ochutnať, čo za zaujímavé ružové tabletky, sú rozhádzané na spodku. Výsledkom môže byť priotrávená mačka, pre ktorú je aj obyčajný acylpyrín smrteľný.

 

V domácnostiach majiteľov mačičiek sa mnohokrát nachádzajú rôzne lieky a látky, ktoré môžu byť pre ne smrteľne nebezpečné. Vieme ktoré to vlastne sú?

 

Medzi  všeobecne dostupné patria: PARALEN, PANADOL, COLDREX, ATARALGIN, MEXALEN, EFFERALGAN.

Pri požití dochádza v organizme k nahromadeniu toxických metabolitov a vznikajú makromolekuly, ktoré priamo poškodzujú bunky. Keďže mačkám chýba enzým glukuronyl transferáza, tieto liečivá sa v ich organizme menia na toxické produkty.

Príznaky sú: cyanóza (modrasté až tmavomodré sfarbenie slizníc), opuch tvárovej časti hlavy, sťažené dýchanie, nízka teplota, zvracanie. Pacient upadá do kómy a zomiera. Pre 3 a pol kilovú mačičku je toxická aj štvrťka 500 mg tabletky PARALENU!

 

Ďalšie nebezpečné liečebné produkty sú: ACYLPYRÍN, ASPIRIN, ALNAGON,  THOMAPYRIN.

Príznaky sa vyvinú po 4 – 6 hodinách po požití väčšieho množstva. Toxická dávka je nad 25 mg/kg u mačky. Liek môže behom jedného dňa spôsobiť slabosť, potácanie, kómu a smrť. Aj malé dávky môžu poškodiť žalúdočnú sliznicu a spôsobiť žalúdočné vredy. Môže sa objaviť aj anémia a poškodenie pečene. Otrava sa nedá účinne liečiť!

 

Veľmi nebezpečné pre mačky sú aj: IBUPROFÉN, NUROFEN, IBALGIN, VOLTAREN, MODAFEN, KETAZON, KETONAL, MOVALIS, FLAMEXIN, VERAL, AULIN, COXTRAL, SURGAM, PIROXICAM,PROFENID, INFLAMAC...

Príznaky: bolesti brucha, anémia, vracanie krvi a krvavá hnačka. Príznaky vznikajú následkom poškodenia sliznice tráviaceho traktu. Tieto lieky poškodzujú pečeň a tiež ľadviny, kde môžu spôsobiť ich akútne zlyhanie.

 

Hormonálna antikoncepcia pre ženy nemusíme sa báť, pri náhodnom požití tabletky by nemal vzniknúť u mačičky žiadny zdravotný problém, nakoľko dávky hormónov sú v preparátoch veľmi nízke. Rozhodne však treba zamedziť, aby sa niečo také mohlo stať.

 

Takže pokiaľ sa nám mačička „ nezdá“, je iná ako obvykle, prípadne si myslíme, že má bolesti, rozhodne nesiahajme do našej „ľudskej „domácej lekárničky. To, čo nám môže pomôcť a priniesť úľavu, môže mačičku zahubiť. Ak má mačka zdravotný problém, radšej ho konzultujme s veterinárnym lekárom.
A lieky, ktoré sú určené pre našu osobnú potrebu, radšej bezpečne uschovajme.

 

 

S použitím zdroja:

Veterina - písek

Vettox