PRÍBEH MAČACEJ KUCHÁRKY

Dobrý deň,

volám sa Jana Krajčovičová a od detstva milujem mačky. Napriek tomu som veľmi dlho žiadnu nemala, hoci, keď som chodila na prázdniny k starej mame, roky k nám chodila jedna od susedov a celé leto vždy bola so mnou. Boli to úžasné letá.

Keďže som dlho kvôli práci (pri ktorej som často cestovala), nemohla mať tú svoju mačičku, aspoň som čítala a nakupovala knihy o mačkách. To vlastne robím dodnes. Len teraz niekoľko rokov knihy o mačkách aj píšem. Inšpirujú ma k tomu moje tri mačky, ktorých úžasné priateľstvo a lásku zdieľam a opätujem. Pred niekoľkými rokmi som napísala „Mačaciu kuchárku“. Táto knižka vznikla preto, lebo som pátrala po publikácii tohto typu a nič u nás nenachádzala. Ale hlavne preto, že som nejaký čas  riešila problém so stravou u môjho prvého kocúra.

Keď k nám úplne neplánovane prišiel, mala som o mačkách naštudované všeličo, ale o mačacej výžive som nevedela takmer nič. Bol to kocúrik z inzerátu, ktorý sa mi raz náhodne zobrazil, tak trocha „putovný pohár“, pretože mal za sebou už troch majiteľov, čo sa odrazilo aj na jeho psychike. Casper mal vtedy niečo vyše roka, dosť nekvalitnú srsť tvrdú na dotyk o ktorej som si vtedy myslela, že to tak má byť, a nebol bohvieaký jedák. Vlastne skoro nejedol. Poslední majitelia mi k nemu pribalili vrecko farebných granúl, ktoré kúpili v Hornbachu a akési kapsičky z rakúskeho Lidla. Vraj ich dovtedy jedol a treba mu dávať aspoň dve denne a hrsť granúl k tomu. Z tých granúl zjedol dva až tri kúsky a z kapsičky, aj to len z jednej, vylízal trocha šťavy. Zvyšok sme pravidelne vyhadzovali. Začala som najprv pátrať po internete čím ho vlastne kŕmiť, pretože mi bolo jasné, že z tejto stravy do seba veľa životne dôležitých látok nedostane. Po niekoľkých pátracích akciách sme prešli na Royal Canin hairball. Casper zjedol granúl o niečo viac a ja som bola šťastná, že vôbec niečo zje. Jeho srsť sa oveľa nezlepšila, ale ja som vtedy ešte nevedela, že zdravá mačka má mať krásne mäkkú a jemnú srsť.

Toto krmivo bolo vtedy to jediné, čo jedol dlhé mesiace. Neuvedomila som si, že mačky sú mäsožravce a mali by mať pestrú a hlavne mäsitú stravu, a vlastne komu by chutilo, keby jedol stále dookola to isté.  A tak sa raz stalo, že nechcel už ani to. Preto som skúšala ďalšie značky a Casper ich chvíľu jedol a potom zasa trucoval a s vystretým chvostíkom odchádzal od nedotknutej misky preč. Rovnaký úspech som mala aj s kapsičkami a konzervami vtedy dostupných a vcelku kvalitnejších značiek. Casper ich všetky úspešne ignoroval. Začala som kupovať, čítať a študovať knihy a všetky dostupné naše aj zahraničné materiály o správnom kŕmení a výžive mačiek, o zložení potravín, ale aj o veterinárnej toxikológii, aby som zistila, ktoré potraviny sú pre mačky vhodné, a ktoré nie.

Jedného dňa sa však stalo, že Casper nebol v poriadku a v jeho stolici sa objavila krv. Nebolo to preto, že by zjedol niečo nevhodné, veď dovtedy stále jedol iba granule. Keď sa to stalo prvý raz, myslela som si, že snáď zle vidím, že je to len nejaký tieň. Lenže opätovne to tam bolo zas a už to bolo úplne zreteľné. Najskôr ma to nevystrašilo. Akosi som verila, že je to nezmysel, že to predsa len bude v poriadku. Ale nebolo. Začali sme chodiť po lekároch, až sme chodili už rok. Vyšetrenia, liečba, aj špeciálna strava, ktorú mi ponúkali veterinári, ma stáli kopu peňazí, ale nič sa nelepšilo. Navyše ju Casper ani veľmi nechcel jesť.

Neskôr sme objavili ďalšieho veterinárneho špecialistu a denne za ním prejazdili 120 km kvôli špeciálnym injekciám, ktoré Casper dostával. Všetci moji známi už boli presvedčení, že je to vážne a nedávali mu veľkú nádej. Len ja som si nechcela pripustiť, že by som mohla o svojho milovaného a vytúženého kocúrika prísť. Okrem injekcií dostával Casper niekoľkokrát za deň rôzne lieky. Bol vystrašený už keď zbadal, že sa k nemu blížim, lebo veľmi dobre vedel, čo bude nasledovať. Inak predstavu  smrteľne chorého pacienta vôbec nespĺňal. Nemal žiadne bolesti, bol vcelku hravý a veselý..., až na tú krv.

Aby som doňho dostala všetky tie lieky, zamrazila som si malé porcie mäsa a zaviedla zo zúfalstva týždenný mačací jedálny lístok. Vždy som mu pritom do kúskov mäsa tabletky zamaskovala a on ich kupodivu bez problémov zjedol.

Jedálny lístok bol úplne jednoduchý: v pondelok obvarené kuracie mäso, v utorok hovädzie, v stredu pečienka, vo štvrtok rybie filé (filé a pečienku som tiež obvarila), v piatok a sobotu nejaká konzervička – buď Porta 21 alebo Shiny Cat, (ktoré mali úspech), pretože sme väčšinou boli na chalupe, a v nedeľu surové hovädzie mäso, lebo častejšie ho nechcel jesť. A Casperovi sa zrazu zlepšila srsť. Odrazu ju mal krásnu, dlhú a hebučkú. Ale čo je dôležité, krv v stolici po nejakom čase z ničoho nič zmizla a musím zaklopať, už sa nikdy neobjavila. Neskôr sa potvrdilo, že všetky výsledky má v poriadku a všetko nasvedčovalo tomu, že problém s krvou vznikol hlavne zo suchej stravy a z toho, že Casper málo pil a zavedením môjho jednoduchého jedálneho lístka som vlastne dostala do jeho tela okrem iného aj viac vody.

Samozrejme granule sme úplne nevylúčili. Iba čítame etikety a kupujeme krmivá bez obilnín, pretože sa ukázalo, že aj na ne má Casper alergiu. Každé ráno ma teraz šťastne víta v strede kuchyne, mňauká, mľaská a upiera oči na varnú dosku a mňa to obrovsky teší. A ja im, keďže ich teraz mám už troch, každý deň chystám niečo varené alebo surové a oni sú zdraví, hebkí, šťastní a spokojní. Casper má teraz 14 rokov a už vyše 10 rokov je úplne zdravý. Už nikdy sme odvtedy neboli u veterinára a tak isto moje ďalšie dve mačky, z ktorých jedna má 12 rokov a najmladšia 9.

Preto som sa  rozhodla, že sa podelím o svoje skúsenosti a napíšem kuchársku knihu so všeobecne známymi radami, ktoré poslúžia hlavne ľuďom, ktorí s mačičkou iba začínajú a receptami, ktoré sa mi osvedčili u mojich mačacích priateľov a môžu byť spestrením stravy mačičiek aj u pokročilejších chovateľov. Pri písaní kuchárky som vychádzala z praxe a informácií zahraničných veterinárok, ktoré sa špecializujú na výživu mačiek.

Preto, ak budete mať chuť vašej mačičke spestriť jedálny lístok, vyskúšajte niektorý z receptov. A ak si niečo vaša mačička obľúbi,  prípadne jej to ako môjmu Casperovi pomôže, naozaj ma to bude tešiť. :)

 

Jana Krajčovičová - autorka